
18 maja 2026 r. w Zespole Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie odbył się egzamin podsumowujący III edycję szkolenia „Mediator Rówieśniczy”. Szkolenie, obejmujące 20 godzin zajęć warsztatowych, ukończyło dziesięcioro uczniów szkoły. Uczestnicy zdobyli kwalifikacje i kompetencje niezbędne do prowadzenia mediacji rówieśniczych. Program realizowano zgodnie z wytycznymi Rzecznika Praw Dziecka zawartymi w dokumencie „Standardy mediacji rówieśniczej i szkolnej w szkołach i innych placówkach oświatowych”. W trakcie szkolenia uczniowie rozwijali kompetencje z zakresu komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania konfliktów oraz prowadzenia mediacji. Zwieńczeniem szkolenia był egzamin pisemny oraz praktyczna symulacja mediacji. Szkolenie realizowano pod opieką naukowo-metodyczną Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, Politechniki Koszalińskiej oraz nauczycieli Zespołu Szkół nr 7 w Koszalinie.
Szkolenie dla uczniów przeprowadzono w ramach współpracy, której celem jest wdrażanie w środowisku szkolnym programu Peer Support „Wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży”
Wsparcia uczniom w prowadzeniu symulacji mediacji udzielali studenci III roku kierunku pedagogika, specjalność terapia pedagogiczna, realizujący kurs „Metodyka mediacji i negocjacji”. Ich udział w realizacji przedsięwzięcia stanowił istotny element kształcenia praktycznego, umożliwiający doskonalenie kompetencji zawodowych w zakresie pracy mediacyjnej w środowisku szkolnym.
Serdeczne podziękowania kierujemy do prowadzących szkolenie i egzamin: dra Tomasza Parafiniuka (Politechnika Koszalińskiej), mgr Magdaleny Bugajskiej, mgr Emilii Michalskiej (Zespół Szkół Nr 7 w Koszalinie) oraz mgr Anny Kiełb (Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie) za konsultacje i wsparcie metodyczne w zakresie prowadzonych działań.
Pani Rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danucie Zawadzkiej, prof. PK, Pani Dyrektor Zespołu Szkół nr 7, mgr inż. Ewie Kroll oraz Panu Dyrektorowi Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, mgr Zenonowi Decykowi, składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie w działania wspierające rozwój kompetencji mediacyjnych młodzieży, w szczególności w zakresie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, budowania dialogu oraz promowania postaw opartych na empatii i wzajemnym szacunku w środowisku szkolnym.
Gratulujemy wszystkim uczniom zdobycia nowych kompetencji społecznych i życzymy powodzenia w wykorzystywaniu umiejętności mediacyjnych zarówno w środowisku szkolnym, jak i w życiu codziennym.